Tarihçe

Koçular Köyü Kuruluşu ve Tarihçesi

Ilcemiz Aksu_Anamas güneydoğusunda merkeze 12 km. uzaklıkta olan, Koçular Köyü, Kızıldağ ile Dedegöl arasındaki bir vadi içerisine kurulmuştur. Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, köy odasında Rumi 1152 tarihli maşa köye ilk yerleşmelerin 280 ile 300 yıl kadar önce olduğunu göstermektedir. İsparta il’i Osmanlı Döneminde Konya’ya bağlı sancak iken, Koçular Köyüne Yusuf Ağa adlı bir kişi mütesellim olarak tayin edilir. Eğirdir’den demirci, Sütçülerden imam getiren mütesellim Yusuf Ağa, Daroluğu mevkiinden Ali Ağayı, eski köyden ve yayla göcekte oturan

Nebi Ağayı, Toşur Ağayı, Emin Ağayı, Yılanlı Kara köyden de Koçlu Ağayı şu andaki köyün yerine yerleştirip buraya köy odası, cami, medrese, Yakaafşara’da bir su değirmeni yapar. Yine Serik’ten, Aydın’dan, Yukarı-yaylabelden ve Bulgaristan’dan gelen göçmenleri de köye yerleştirerek bunlara toprak verir.

Zamanla köyün büyümesiyle Barak Yaylasına göç edenlerin oluşturduğu mahalle 1967 yılında sel felaketine maruz kalınca mahalle sakinlerinin büyük çoğunluğu göç eder.
Köyün adinin nereden geldiği ile ilgili iki rivayet nakledilir. Birincisi köyde herkesin koç besleyip değer vermesi, zaman zaman yarışlar düzenlemesiyle yöre halkı tarafindan buraya “KOÇLULAR” köyü denmesi, ikincisi köyde düzenlenen yarişta at ile koç birlikte yarıştırılmış atın çamura saplanması sonucu koç birinci gelmiştir. Yöre halkı bu yüzden buraya “KOÇLULAR” demiş zamanla bu terim Koçular şekline dönüşmüştür.

Sürekli olarak göç veren köyde başlıca geçim kaynakları elmacılık ve kavakciliktir. Ayrıca Orman Kalkındırma Kooperatifi bulunan köyde ormancılık ve hayvancılıkta diğer önemli gelir kaynaklarıdır. Göçler nedeni ile nüfusu azalan köyde 1990 nüfus sayımına göre 479 kişi yaşamaktadır.

Bu yörelerde yapilan kazilardan anlasildigina göre ilk caglardan beri iskana acik oldugu görülmektedir.Yöremizde Helenistik caga ait M.Ö.2 ve 1.yüzyildan kalma sikkelere rastlanmis olup koloninin Hadrianus döneminde M.S117-138 yeniden kuruldugu ve Severus Aleksander döneminde M.S:222-235 kadar sikke bastigi bilinmektedir.Timbriadanin ismi Stabron,Hieroclos ve kilise kayitlarindada yer almaktadir.Aksu cevresi 1204 yilinda Sultan 2.Kilicarslan döneminde Selcuklularin eline gecmis.daha sonra Hamitogullari egemenliginde kalmis ve 1381 de Sultan 1.Murat döneminde baris yoluyla Osmanli Devletine katilmistir.

Mobile Sliding Menu