Ev Tipleri

Kategori : Kültürümüz

Aksu yöresinde kışların oldukça soğuk geçmesi, evlerin tepelerin güney eteklerinde yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Her taraf ormanlarla kaplı olduğundan, inşaatlarda ahşap malzeme oldukça fazla kullanılmıştır, ilk yerleşimlerde ev tek katli olup, 4X6 m. ebatındadır. Ağaçların üst üste konulmasıyla dik dörtgen şeklinde yapılan evlerin tek tarafı taş duvarla örtülür, taş duvar olan cepheye ısınmak amacıyla ocaklık yapılmıştır.

Bu evlerin yetersiz gelmesi ile, iki katlı evler yapılmaya başlanmıştır. Bu evler taşlardan yapılmış olup, harç olarak çamur kullanılmıştır. Odaların arası çokal denilen hafif ahşap malzemelerle bölünmüş, çamurla veya kireç, çimento karışımı harç sıvanmıştır. Odaların tavanı ahşap olup, tavanın üstü çamur saman karışımıyıs kapatılarak ısı yalıtımı sağlanmıştır. Evlerde oda sayışı, iki veya üçtür. Odalar yar, yana olup, evin ön tarafında uzun ve geniş bir salon bulunur. Üstünde tavan bulun­mayan bu salona hanay denilir. Bazı köylerimizde ise çatı ile tavan arasına hanay denilir.

Yatak odalarında üzerine süslemelerin işlendiği ahşap yüklük yapılmıştır. Eu yüklüğün bir bölümü banyo olarak kullanılır. O bölüme “Gusulhane” veya “Hamamlık” denir.

Mutfak olarak kullanılan bölümde ocaklık bulunur. Bu ocaklığın iki tarafında kül koymak için küllükler vardır. Ocaklığın üstünde davlumbazlar yapılmış olup, bu davlumbazlara, tabaklar ve çanaklar sıralanır. Hanayın altında tahıl ambarları mevcuttur. Hanayın tabanıyla uyumlu bir şekilde yapılmış bir kapağın açılmasıyla tahıl ambarına inilir.

Odaların bulunduğu bölümün altı “Ahır” olarak kullanılır. Evlerin üstü beşik çatı ile ve oluklu kiremitle örtülmüştür. Odaların pencereleri genellikle güneye bakar ve 75X100 cm. ebadındadır. Her evin taş duvarla veya ahşap malzemeleri çevrilmiş bir avlusu mevcuttur. Bu avlu da hayvan gübrelerinin atıldığı bir “Terslik” denilen yer vardır. Tuvaletler bu tersliklerin üstüne veya yanına yapılmıştır. Avlu içerisinde hayvanların kışlık yiyeceklerinin muhafaza edildiği samanlıklar mevcuttur. Günümüzde ise maddi imkanların iyileşmesi ile artık bu eski ev tipleri terkedilmiş, modern, planlı betonarme evler yaygınlaşmaya başlamıştır.

SAMANLIKLAR:
Evlerin yakınlarına veya avlu içerisine hayvanların kışlık yiye çekleri saman ve otları muhafaza etmek için taştan ve ahşaptan yapılan tek katlı b nalardır. Alt kısmına saman doldurularak üst kısmına ot konur.

Benzer yazılar

Elifgellinin Arif Vefat Etmiştir.

Cenazesi icin Isparta Gulistan mahallesi Cevik kıraathanesi onunden saat 11:30 da Kocular a otobus kalkacaktır.  

Read More...

Keresteci Ali yılmaztürk vefat etmiştir

İsparta asri mezarlığına defnedilecekALLAH tan rahmet yakınlarına Başsağlığı dileriz

Read More...

Sarı Osman Kaya adına köyümüzde 11.09.2016 tarihinde yemek verilecektir

Tüm köylülerimiz davetlidir yemek öğle namazından sonra başlayacaktır. Akşam 19.00 Kadar devam edecektir. 2 Tane Otobüs kalkacaktır Gülistan cami

Read More...

Mobile Sliding Menu