Çocuk Oyunları

Kategori : Kültürümüz

Köyümüzde oynanan oyunlardan bazıları.

KÖREBE OYUNU

Gündüz ve gece oynanabilen bir oyundur. Bir kişi ebe olur. Gözü başlanır. Çevresindekiler ona değer. Ebe diğerlerini kovalar, ebe kimi yakalarsa o ebe olur.

ISCAK (SICAK) TAŞ OYUNU

Bu oyun gece oynanır. Özellikle halkın yazın yaylaya göçtüğünde çocukların hatta delikanlı çağına gelmiş erkek ve kızların oynadığı bir oyundur.

Oyuna dahil olanlar önce iki gruba ayrılır. Taş ısıtılır, uzak bir yere atılır. Oyun çevresindeki her taş ellenerek bulunmaya çalışılır. Taşı bulan grup oyunu kazanmış olur. Bu arada özellikle taşın atıldığı bölgeye kirpi derişi, diken, hayvan sidiği atıla-rak karşı gruba ellettirilmeye çalışılır.

ÇINGIRAK

Önce bir göbek kazığı yere çakılır, on metre boyunda bir çam torusu kesil­dikten sonra soyulur, tam ortasına göbeğe geçecek şekilde delinir. Göbeğe süt kaymağı tereyağlı çıra kömürü koyularak gıcırdaması sağlanır. Gruplar halinde veya ikişer kişi, karşılıklı olarak çam torusuna binerler ve dönerler. Bu dönüş esnasın-da çıkan sesler gecenin karanlığında çok uzaklardan duyulur.

Bu aslında tehlikeli bir oyundur. Zira dönüş esnasında yaklaşılmamalıdır. Gıncırak göbekten çıktığı zaman üzerindekiler düşüp yaralanabilirler. Burada önemli olan dengeyi kaybetmemek, paniğe kapılmadan sürekli göbeği takip etmektir.

DALYE

İki grup olunur, grubun biri ebedir. Kiremit kırıktan veya yassı taşlar üst üste yığılarak 3-5 metre arası bir düz çizgi çizilir. Top yığılan taşların üzerine doğru yu­varlanır. Taşlar yıkılınca ebe grup diğerlerini topu vurarak yakalamaya çalışır. Yakalanmadan dizildiği an karşı grup kazanmış olur. Ebe grup yerinde kalır. Top yuvarlama işlemi devam eder, yuvarlanan top taşları yıkmazsa ebe grup değiştirir.

Bundan başka Yüzük, Sicak tas, Düllük degnek, manya tasi, uzun esek, sayi,bes tas, kibrit oyunları vardır.

Benzer yazılar

Elifgellinin Arif Vefat Etmiştir.

Cenazesi icin Isparta Gulistan mahallesi Cevik kıraathanesi onunden saat 11:30 da Kocular a otobus kalkacaktır.  

Read More...

Keresteci Ali yılmaztürk vefat etmiştir

İsparta asri mezarlığına defnedilecekALLAH tan rahmet yakınlarına Başsağlığı dileriz

Read More...

Sarı Osman Kaya adına köyümüzde 11.09.2016 tarihinde yemek verilecektir

Tüm köylülerimiz davetlidir yemek öğle namazından sonra başlayacaktır. Akşam 19.00 Kadar devam edecektir. 2 Tane Otobüs kalkacaktır Gülistan cami

Read More...

Mobile Sliding Menu